Informace pro studenty I. ročníku

Úvodní exkurze

Vždy začátkem semestru knihovna pořádá pro studenty prvního ročníku exkurze, ve kterých jsou seznámeni s provozem knihovny a se základními službami, které knihovna poskytuje.

Přihlášení do knihovny

Do knihovny se může přihlásit každý student PF UK, který vlastní průkaz studenta UK. Tento průkaz slouží zároveň také jako knihovní průkaz (je možné si na něj půjčovat a vracet knihy). Další informace o přihlášení se dozvíte u referenčního pultu.

Návštěva knihovny

Uživatelé si při každé návštěvě knihovny musí odložit tašku a kabát do skříňky. Klíč ke skříňce je možné získat u výpůjčního pultu po předložení čtenářského průkazu.

Půjčování literatury

Studenti PF UK si mohou zapůjčit literaturu a další dokumenty z fondu knihovny

• absenčně (domů)
  • prezenčně (pouze v areálu knihovny).

Zapůjčit si lze následující typy dokumentů:

• knihy - knihy s BÍLÝM A ZELENÝM PRUHEM je možné zapůjčit absenčně, s ČERVENÝM PRUHEM pouze prezenčně. U knih s červeným pruhem lze využít možnost tzv. víkendové výpůjčky (zpravidla od pátku 13.00 hodin do pondělí max. 12.00 hodin).
  • časopisy - pouze prezenčně
  • skripta - absenčně i prezenčně
  • kvalifikační práce (diplomové práce, rigorózní práce, dizertace) – najdete online v Digitálním repozitáři UK. Podrobnosti ke kvalifikačním pracím najdete v oddíle Kvalifikační práce.

Vyhledávání literatury

Veškeré informace o dokumentech z knihovního fondu (tj. umístění, možnost výpůjčky atd.) je možné zjistit v centrálním vyhledávači UKAŽ, který je přístupný prostřednictvím webového prohlížeče nebo přímo z terminálů v knihovně.

Umístění dokumentu v areálu knihovny označuje SIGNATURA, která je tvořena následujícím způsobem:

1. klasifikační znak oboru
  2. kód země vydání
  3. dvě počáteční písmena jména autora
  4. dvě počáteční písmena názvu

Příklad

TÝČ, Vladimír a Radim CHARVÁT. Zeměpisná označení v mezinárodních smlouvách a v právu Evropské unie. Praha: Leges, 2016.

Signatura: 16.3/CZ/TýZe

Základní informace o knihovně vám budou sděleny při zápisu.

KAŽDÝ UŽIVATEL KNIHOVNY BY SE MĚL DOBŘE SEZNÁMIT S PROVOZNÍM ŘÁDEM.