Knihovna 24/7? S jejími online službami je to možné!

Knihovna 24/7

Knihovna 24/7? S jejími online službami je to možné!

Věděli jste, že i mimo otevírací dobu knihovny můžete využívat jejích služeb? Pojďme se na ně společně podívat.

Knihovna není jen místem, kde můžete studovat tištěné zdroje. Svým uživatelům nabízí i řadu dalších služeb, ať už fyzicky na místě nebo v online prostředí. Vše začíná už u přihlášky do knihovny. Možná si ještě někteří „pamětníci“ vybaví papírové vyplňování registračních přihlášek a dlouhé fronty na začátku akademického roku při jejich odevzdávání. Dnes už stačí odkudkoliv kliknout na elektronickou přihlášku, potvrdit souhlas s respektováním Knihovního a výpůjčního řádu UK a automaticky se stáváte čtenářem nejen naší knihovny na Právnické fakultě, ale i všech dalších knihoven na Univerzitě Karlově. Jedním klikem se vám tak otevírá možnost navštívit a využít služby i dalších knihoven. Zároveň získáváte přístup do svého uživatelského konta v UKAŽ, kde můžete spravovat své výpůjčky, rezervace a mít současně přehled, zda vám nenabíhá nějaké zpozdné. Přihlášením do uživatelského konta se vám zároveň odemyká možnost zjistit jaký status daná kniha má a na jak dlouho si ji můžete vypůjčit.

Kniha nebo časopis na jedno kliknutí

Být obklopen knihami může vyvolat tu správnou studijní náladu, ale co když je knihovna právě teď zavřená a vy jste si nestihli vypůjčit dostatek knih k napsání seminární či diplomové práce? I tato situace má řešení, a to v podobě našeho seznamu zdrojů pro e-knihy. Najdete zde jak zahraniční, tak i českou literaturu se širokým zaměřením od práva až po zdravotnictví. Knihy můžete stahovat, tisknout, ale nesmíte je sdílet dál. Když víte, že potřebujete konkrétní knihu a nechce se vám prohledávat všechny zmíněné zdroje a zjišťovat, zda je online či nikoliv, můžete k tomu využít UKAŽ. Ten ze své povahy discovery vyhledávače udělá tuto práci za vás a rovnou vám zobrazí všechny relevantní výsledky.

Knihovní fond není tvořen pouze novými knihami, ale také historickými učebnicemi či předpisy a zákoníky. Díky snaze je ochránit před degradací a zpřístupnit je širší skupině uživatelů, je tato část fondu postupně digitalizována. Knihovna takto vytvořila již dvě sbírky, historické právnické učebnice a historickou sbírku právních textů.

Časopisy jsou jedním z nejrychlejších zdrojů aktuálních informací. Díky seznamům zahraničních nebo českých časopisů, které se fyzicky v knihovně nacházejí, můžete zjistit, zda se k nim dostanete i z pohodlí domova. Další online předplacené časopisy můžete procházet například v databázi Hein Online, Kluwer Law Online Journals nebo Legal Source. Zajímá vás, co se aktuálně děje na druhém konci světa? Noviny a magazíny z celého světa máte zpřístupněné v databázi PressReader.

Více e-zdrojů, více znalostí

E-zdroje nejsou jen knihy nebo časopisy v elektronické podobě, ale i různé specializované databáze a platformy zpřístupňující aktuální rozhodnutí, recenze, studie atd. Knihovna pro vás předplácí tyto právnické zdroje. Jako studenti Univerzity Karlovy máte však přístup i k dalším multioborovým databázím. Opět můžete využít i discovery vyhledávač UKAŽ nebo si prolistovat seznam na portálu e-zdrojů UK, který nabízí veškeré zdroje na Univerzitě Karlově.

Závěrem

Teď už tedy nezbývá nic jiného, než si zkontrolovat internetové připojení, platnost hesla do CAS a využít všech získaných poznatků naplno. Pokud budete mít jakýkoliv dotaz, můžete se na nás obrátit skrze e-mail: knihovna@prf.cuni.cz, telefonicky na tel. č. 221 005 219 nebo přes náš Facebook.