ZKOUŠKA ODVAHY: příběhy nezletilých politických vězňů padesátých let - online výstava

V únoru si připomínáme jedno výročí: 25. únor 1948. Znamenal zásadní zvrat v dějinách Československa: komunisté se chopili moci, což vedlo ke ztrátě demokracie, k závislosti vnitřní i zahraniční politiky státu na Sovětském svazu, k politickým soudním procesům, čistkám, věznění, nuceným emigracím a jinému pronásledování oponentů komunistického režimu. Společnost donucená žít ve lži navíc postupně ztrácela morálku a charakter.

Zkouška odvahy: příběhy nezletilých politických vězňů padesátých let - část 1, část 2

Jádrem výstavy jsou osobní výpovědi někdejších pronásledovaných studentů, skautů a jedinců, kteří v rámci odbojových skupin, neorganizovaných společenství přátel nebo i na vlastní pěst hledali možnosti, jak vyjádřit svůj nesouhlas s komunistickou diktaturou.

Za poskytnutí výstavy děkujeme Ústavu pro studium totalitních režimů.