Víte, co je to NDK - DNNT?

Národní digitální knihovna - DNNT

Víte, co je to NDK - DNNT?

Národní knihovna ČR se rozhodla zpřístupnit prostřednictvím Národní digitální knihovny (NDK) díla nedostupná na trhu (DNNT). Služba je poskytována zdarma na základě licenční smlouvy Národní knihovny ČR s kolektivními správci DILIA a OOA-S a je nabízena uživatelům prostřednictvím knihoven, které poskytují veřejné knihovnické a informační služby.

Co jsou to díla nedostupná na trhu

Jedná se o dokumenty, které jsou chráněny autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti autora) a nejsou dostupné na trhu, a to včetně případných dalších vydání, případně i upravených.

Co v NDK – DNNT najdete

Základem NDK-DNNT je obsah Národní digitální knihovny. V segmentu Díla nedostupná na trhu jsou k dispozici k online čtení:

• plné texty digitalizovaných dokumentů (knihy, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky do roku 1989. S určitým časovým odstupem budou do NDK-DNNT zařazeny i dokumenty vydané až do roku 2007 (periodika do roku 2009).
  • plné texty digitalizovaných dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné (autorskoprávně již nechráněné). V NDK-DNNT jsou tato díla označena jako “veřejná”.

Co NDK – DNNT (ne)umožňuje

V NDK můžete:

• bezplatně číst plné texty dokumentů prostřednictvím vzdáleného přístupu. Přístup do NDK - DNNT mají registrovaní čtenáři knihoven na základě smlouvy uzavřené mezi Národní knihovnou ČR a konkrétní knihovnou.

V NDK nemůžete:

• zhotovovat si digitální i tiskové kopie z některých dokumentů. Porušení tohoto zákazu je důvodem k pozastavení poskytování služby až do odvolání a případně i k sankcím za spáchání autorskoprávního deliktu porušením autorského zákona.

Jak se přihlásíte do NDK – DNNT

Z úvodní obrazovky přes eduID:

• zvolte si ze seznamu svoji instituci (Univerzita Karlova)
  • po výběru instituce bude přesměrováni na její stránku s přihlašováním
  • přihlaste se údaji, které používáte v rámci své instituce
  • pokud se po kliknutí na tlačítko Přihlásit eduID zobrazí pouze prázdný seznam, stačí stránku obnovit klávesou F5 nebo příslušnou ikonou prohlížeče
  • po ukončení práce se z aplikace vždy odhlaste pomocí odkazu v pravém horním rohu

Dostupnost dokumentů v NDK - DNNT

Národní digitální knihovna DNNT obsahuje dokumenty s různou mírou dostupnosti a nabídkou služeb:

• veřejné – dokumenty lze číst, tisknout, stáhnout ve formátu PDF, zobrazit v textové podobě (ikonky v levém horním rohu pod logem NDK)
  • díla nedostupná na trhu – (žlutý zámeček) dokumenty lze pouze číst online
  • neveřejné – (šedivý zámeček) dokumenty jsou dostupné pouze ze zabezpečených počítačů Národní knihovny ČR (některé dokumenty z 19. století jsou přístupné).

Upozorňujeme: IP adresám, z nichž dochází ke strojovému vytěžování aplikace Národní digitální knihovny DNNT, hrozí dočasné či přímo trvalé zablokování.

Návody a dotazy najdete na webu Národní knihovny ČR.