TGM na fotografiích Karla Čapka

TGM na fotografiích Karla Čapka

TGM na fotografiích Karla Čapka

Karel Čapek měl mnoho koníčků a jedním z nich bylo i fotografování. Aktivně fotografoval sice pouze dva roky, protože to pro něj byla jedna z mnoha činností, které chtěl poznat a popsat. Rychle si však osvojil základy a brzy dokázal nejen fotograficky vidět a vnímat, ale i tvůrčím způsobem s fotoaparátem pracovat.

Jedním z jeho pozoruhodných fotografických souborů je i sbírka fotografií T.G. Masaryka. Mnohé z těchto fotografií doprovázejí Čapkovu knihu Hovory s TGM, která vznikala v letech 1926 - 1935. Při vzájemném setkávání a rozhovorech (nejen při práci na Hovorech, ale i na schůzkách Pátečníků atd.) přistupoval Karel Čapek k T.G. Masarykovi s velkou pokorou a obdivem, vážil si ho jako člověka vzdělaného, zároveň vážného a přísného na sebe i ostatní. Oba muže také pojil podobný názor na politiku, kulturu a filozofii, ale i aktivní přístup k životu a touha něco po sobě zanechat. Rozhovory spisovatele a politika tak zachycují životní směřování, etické, filozofické, náboženské a politické postoje prvního československého prezidenta.

Také Čapkovy fotografie nevšedně dokumentují část Masarykova života. Vidíme na nich nejen jak Masaryk vypadal, ale zejména jak vystupoval mimo oficiální rámec. Na některých fotografiích je uvolněný, jinde zamyšlený, na jiných usmívající se. A právě díky tomuto osobnímu pohledu na Masaryka jsou Čapkovy fotografie považovány za nejzávažnější odkaz z jeho fotografického díla.

Za poskytnutí digitální podoby fotografií děkujeme archivu Památníku národního písemnictví a Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše.