Dotkni se hvězd - příběh jedné fotografie

Dotkni se hvězd - příběh jedné fotografie

Dotkni se hvězd - příběh jedné fotografie

Už jste někdy měli možnost se skoro dotknout hvězd? Vězte, že na některých místech světa to jde. Snímek pochází ze srdce pouště Atacama v Chile, kde se krajina jak na Marsu a nebe jak v pohádce střetávají na jednom místě a dovolují zažít tu nefalšovanou chvíli bezprostředního kontaktu člověka s vesmírem. 

Na obrázku vytváří Mléčná dráha díky zvolené projekci oblouk, který symbolicky spojuje člověka s vesmírem na jednom konci a na druhém ústí most do hory Paranal, na jejímž vrcholu stojí kupole obří observatoře s dalekohledy VLT (Very Large Telescope). Po celém oblouku Mléčné dráhy můžete spatřit četné mlhoviny – stavební prvky ke vzniku nových hvězd a hvězdných či i planetárních soustav v naší Galaxii. Narůžovělé emisní mlhoviny už dokonce první mladé hvězdy obsahují, temně hnědé „cáry“ jsou chladnou výplní mezihvězdného prostoru v rovině naší Galaxie. Samotná Mléčná dráha je ve skutečnosti splynutou září stovek miliard hvězd vzdálených natolik, že je jednotlivě rozliší až velké dalekohledy. Nejbližší hvězdy k nám ale můžeme rozlišit jasně a dávají nám obrazce známých souhvězdí. Například vpravo v Mléčné dráze najdeme legendární souhvězdí Jižního kříže, zatímco vlevo se človíček skoro dotýká jasné hvězdy Altair ze souhvězdí Orla. Zelenavá záře u obzoru dotvářející barevný kolorit v pohledu do vesmíru nad pouští Atacama je přirozené záření zemského vzduchu zvaná airglow. Nejjasnější objekt na snímku – naoranžovělá hvězda nahoře – není ve skutečnosti hvězdou, ale jde o rudou planetu Mars. 

Snímek byl použit jako úvodní záběr krátkého dokumentárního cyklu ESOcast a rovněž bude publikován jako prestižní Snímek týdne Evropské jižní observatoře.

Tato fotografie a její příběh jsou součástí výstavy fotografií Petra Horálka Vzácné chvíle pod hvězdným nebem, kterou si můžete prohlédnout v Knihovně PF UK až do konce října 2019.