Československo bylo jeho osudem - Prokop Drtina

Prokop Drtina

Československo bylo jeho osudem - Prokop Drtina

Život Prokopa Drtiny (13. dubna 1900 – 16. října 1980) byl velice bohatý a plný zvratů, plně se v něm odrážely zlomové okamžiky československých dějin. Během svého života vystřídal několik pozic, nejprve začínal jako právník, pokračoval jako vlivný a vysoce postavený státní úředník. Za války působil jako komentátor českého vysílání londýnského rozhlasu. Jeho kariéra vyvrcholila v letech 1945-1948 ve funkci ministra spravedlnosti, kdy se rozhodným způsobem stavěl na obranu zákonnosti a nezávislosti soudů proti politické zvůli, proti komunistickému radikalismu a demagogii a kdy se tak stal jedním z nejvýraznějších obhájců demokracie a právního státu v Československu. Po Únoru 1948 zažil prudký pád, který z něj pro změnu učinil významného politického vězně komunistického režimu. Po propuštění na svobodu se pohyboval v ústraní a věnoval se především sepisování rozsáhlých pamětí, jež jsou dodnes neopomenutelným historickým pramenem. Celý svůj život Prokop Drtina zasvětil boji za demokracii, a proto je důležité si ho připomínat i po 120 letech od jeho narození.

Výstava ve formátu PDF

Při tvorbě výstavky i článku bylo čerpáno z těchto zdrojů:

• KOUTEK, Ondřej. Prokop Drtina (1900-1980). Život českého demokrata. Praha, 2009. Dizertační práce. Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Ústav českých dějin. Vedoucí práce Kuklík, Jan.
  • KOUTEK, Ondřej. Prokop Drtina: osud československého demokrata. Praha: Vyšehrad, 2011. ISBN 978-80-7429-069-5.