Významné české ženy - výstava ve vitríně před knihovnou

Výstavu ve vitríně před knihovnou jsme připravili jako doplněk k výstavě České vědkyně a jejich přínosy nejen české vědě. V českých dějinách můžeme nalézt mnoho inteligentních, talentovaných, vzdělaných, krásných a statečných žen a my jsme jich vybrali pro naši výstavu dvanáct. Všechny se věnovaly či věnují nejrůznějším oblastem lidské činnosti a díky svému nadání, píli a vytrvalosti vynikly v oboru, pro který se rozhodly.

Na výstavě objevíte dvě výjimky:

  • První je malá soška ženy, pouze 11,5 cm vysoká. Žena, která jí byla předlohou, určitě nestudovala, nepsala romány či nezpívala v opeře. A v žádném případě nepřipomíná současný ideál krásy. Smysl této sošky neznáme, mohla sloužit jako šamanský talisman či amulet, mohla být obětním darem nebo symbolem Velké matky. Přesto je mimořádně cennou součástí naší historie.
  • Druhou výjimkou je 14letá dívka Jindřiška. Měla tu smůlu, že se ocitla ve špatnou dobu na špatném místě. Přesto v rozhodující chvíli ani na vteřinu nezaváhala a zachovala se velmi statečně, aniž tušila, jaký bude mít její čin tragické následky pro ni samotnou i celou její rodinu. Právě proto bychom na ni neměli zapomínat.
Uložit jako PDF


Anketa

Anketa:

Proč chodím do knihovny?
Půjčuji si knihy a časopisy38 hlasujících
Vyplním čas mezi přednáškami19 hlasujících
Vyhledávám v elektronických databázích29 hlasujících
Setkávám se tam s kolegy4 hlasujících
Skvělé místo ke studiu56 hlasujících
Využívám kopírky a tiskárny12 hlasujících
Dobře se tam spí32 hlasujících
Celkem hlasujících: 190
Kontaktní informace

Po-Pá   9.00 - 20.00 hod.
Sobota 9.00 - 16.00 hod.

Zasílat novinky emailem
   
cz en
Univerzita Karlova
© 2012-2016 Právnická fakulta
Univerzita Karlova, Právnická fakulta, nám. Curieových 7, 116 40 Praha 1 tel. +420 221 005 111
http://www.gutenberg.org/ http://www.europeana.eu/ http://www.ebookeater.cz/ http://www.oapen.org/ http://openlibrary.org/