Výstava v knihovně: NEPÁL - TAJEMNÉ KRÁLOVSTVÍ MUSTANG

Zveme vás na výstavu fotografií manželů Anny a Tomáše Nyklových: Nepál - tajemné království Mustang. Zároveň se omlouváme za sníženou kvalitu fotografií, zradila nás technika. A abychom vám ušetřili čas s googlováním, připravili jsme pro vás několik základních informací o Nepálu.

NEPÁL

Nepál je vnitrozemský stát v Jižní Asii ve střední části Himálaje. Na severu hraničí s Čínskou lidovou republikou a na jihu, východě i západě s Indií. Má rozlohu 147 181 km² a více než 31 milionů obyvatel. Hlavním a největším městem je Káthmándú (2 500 000 obyvatel). Nejvyšší horou Nepálu je Mount Everest (8 848 m n.m.), který je zároveň nejvyšší horou světa. Úředním jazykem je nepálština a převažujícím náboženstvím hinduismus. 28. května 2008 byla země prohlášena federativní republikou, k faktické změně ve federaci však dosud nedošlo.

Obyvatelstvo tvoří hlavně samotní Nepálci (52%), dále pak Bihárci (19%), Tharuové (3,6%), Tamangové (3,5%), Névárci (3%), Hindustánci, Tibeťané, Bhútiové, Šerpové a další. K hinduismu se hlásí 80,6% populace, k buddhismu 10,7%, k islámu 4,2%. Gramotnost je zde 48,6% (62,7% mužů a 34,9% žen). Lidé se zde dožívají 60,18 let (muži 60,43 a ženy 59,91 let). Průměrný věk je 20,4 let.

Administrativně se Nepál člení na 14 zón a 75 okresů, které jsou seskupeny do 5 oblastí. Každý okres je spravován obvodním úřadem, který se stará o dodržování práva a pořádku a lokálně dohlíží na práci ministerských pracovníků.

Ekonomika - Nepál je jednou z nejchudších a nejméně rozvinutých zemí světa, až polovina obyvatelstva žije pod hranicí chudoby. Nepálský trh práce s 10 miliony pracovníky trpí vážným nedostatkem vzdělané kvalifikované pracovní síly. Zemědělství zaměstnává 81% pracovní síly, služby 16% a řemesla 3% obyvatel. Pěstuje se zde rýže, kukuřice, obilí, cukrová třtina, kořenová zelenina, mléko a maso vodních buvolů. Průmysl zpracovává hlavně zemědělské produkty, včetně juty, cukrové třtiny, tabáku a zrna.

Turismus - pestrá krajina a stará, exotická kultura Nepálu představují významný turistický potenciál. Navíc osm ze čtrnácti osmitisícových vrcholů se nachází právě v Nepálu, který je díky tomu rájem pro trekaře, milovníky hor a přírody a fotografy.

Království Mustang je oblast v pohoří Himálaj, donedávna polosamostatné království. Má rozlohu necelých 3000 km² a zhruba 15 000 obyvatel. Hlavním městem je Lo Manthang. Mustang leží pod horou Annapurna na severu Nepálu, kde tvoří výrazný výběžek obklopený územím Tibetu. Většina obyvatel žije v údolí řeky Kali Gandaki, která tvoří páteř země. Mustang se vyznačuje velmi drsným a suchým klimatem.

První cizinci směli království navštívit až v roce 1951. Konkrétnější poznatky o Mustangu přinesl až v 70. letech francouzský cestovatel Michel Peissel, který jako první obdržel povolení k delšímu pobytu a ke vstupu do hlavního města. V 60. šedesátých letech obsadil Mustang bojovný kmen Khamů, který uprchl z Tibetu a proměnil oblast v základnu ozbrojeného odporu proti čínské okupaci. Situace se uklidnila v 70. letech, poté začala nepálská vláda provozovat kontrolovanou turistiku - do Mustangu byl vpuštěn omezený počet cizinců, pokud složili poplatek 700 dolarů na týden a měli s sebou doprovod, který dohlížel, aby návštěvníci nijak nenarušovali místní tradiční způsob života. Po přijetí nepálské republikánské ústavy v říjnu 2008 byla mustangská autonomie zrušena a panovník si ponechal pouze ceremoniální funkce. Obyvatelé Mustangu jsou etničtí Tibeťané a vyznávají buddhismus.

Zajímavosti o Nepálu

  • národní květinou je rhododendron
  • v jižním Nepálu se narodil v roce 563 př.n.l. Gautama Buddha
  • vlajka Nepálu má neobvyklý tvar, jsou to vlastně dva spojené trojúhelníky a na nich jsou obrazce slunce a měsíce

 

Zdroj: Wikipedie.

Uložit jako PDF


Anketa

Anketa:

Kam se chystáte na prázdniny?
K moři14 hlasujících
K rybníku / řece2 hlasujících
Na hrady a zámky5 hlasujících
Doma je taky hezky8 hlasujících
Dám si menší brigádu7 hlasujících
Nikam, makám celé léto31 hlasujících
Celkem hlasujících: 67
Kontaktní informace

Po-Pá   9.00 - 20.00 hod.
Sobota 9.00 - 16.00 hod.

Zasílat novinky emailem
   
cz en
Univerzita Karlova
© 2012-2016 Právnická fakulta
Univerzita Karlova, Právnická fakulta, nám. Curieových 7, 116 40 Praha 1 tel. +420 221 005 111
http://www.gutenberg.org/ http://www.europeana.eu/ http://www.ebookeater.cz/ http://www.oapen.org/ http://openlibrary.org/