Výstava BRATŘI ČAPKOVÉ NA ORAVĚ

Možná se ptáte, proč si tato výstava všímá pobytu bratří Čapků právě na Oravě?

Otec sourozenců Čapkových, MUDr. Antonín Čapek, totiž v roce 1910 nastoupil na místo lékaře v Trenčianských Teplicích. Od té doby za rodiči velmi rády jezdily všechny tři děti (Josef, Helena a Karel), později i s rodinami. Slovensko se tak pro ně stalo nejen místem setkávání a zázemí u rodičů, ale i zdrojem poznávání jeho přírodních krás i života lidí.

Roku 1923 doktor Čapek lékařskou praxi v Trenčianských Teplicích prodal a vrátil se do Prahy. Jeho odchodem sice končí časté návštěvy sourozenců Čapkových v Trenčianských Teplicích, ne však na Slovensku. Karel Čapek pro sebe objevil Vysoké Tatry a další oblasti, např. v roce 1926 navštívil poprvé Topoľčianky, prázdninové sídlo T.G. Masaryka. Josef Čapek si zamiloval Oravu a v Oravském Podzámku trávil s rodinou každé prázdniny až do roku 1938. Přijížděl tam za ním nejen bratr Karel, ale i řada přátel. A právě Orava se stala ve 30. letech 20. století pro oba bratry Čapky inspiračním zdrojem jejich tvorby. Karel svůj vztah k Oravě zachytil v řadě fejetonů i na fotografiích, Josef na svých plátnech a v knize Kulhavý poutník.

A právě s úryvky z textů obou bratří, s fotografiemi a obrazy na téma Orava se můžete seznámit na výstavě, kterou Knihovně PF UK zapůjčil Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše.

Výstavu jsme doplnili informacemi o Ceně Karla Čapka, která se od roku 1990 uděluje v Trenčianských Teplicích za propagaci života a díla bratří Čapků na Slovensku a za praktické uplatňování česko–slovenské vzájemnosti.

Ve vitríně před knihovnou si můžete prohlédnout ukázky z další tvorby obou bratří.

 

Uložit jako PDF


Anketa

Anketa:

Proč chodím do knihovny?
Půjčuji si knihy a časopisy13 hlasujících
Vyplním čas mezi přednáškami7 hlasujících
Vyhledávám v elektronických databázích4 hlasujících
Setkávám se tam s kolegy2 hlasujících
Skvělé místo ke studiu25 hlasujících
Využívám kopírky a tiskárny5 hlasujících
Dobře se tam spí9 hlasujících
Celkem hlasujících: 65
Kontaktní informace

Po-Pá   9.00 - 20.00 hod.
Sobota 9.00 - 16.00 hod.

Zasílat novinky emailem
   
cz en
Univerzita Karlova
© 2012-2016 Právnická fakulta
Univerzita Karlova, Právnická fakulta, nám. Curieových 7, 116 40 Praha 1 tel. +420 221 005 111
http://www.gutenberg.org/ http://www.europeana.eu/ http://www.ebookeater.cz/ http://www.oapen.org/ http://openlibrary.org/