Srpen 2015

Na každý měsíc roku 2015 Knihovna PF UK připravila různé akce, jejichž součástí byla i nová soutěžní otázka. Na všechny otázky bylo možné odpovídat v průběhu celého roku. Návštěvníci webu, kteří zodpověděli nejvíce soutěžních otázek (správně ty vědomostní), získali zajímavé ceny. Informace o akcích na jednotlivé měsíce Roku bratří Čapků v Knihovně PF UK a soutěžní otázky bylo možné nalézt na webu knihovny.

Logo Roku bratří Čapků v Knihovně PF UK

SRPEN 2015

Ve druhém měsíci prázdnin jsme se zaměřili na CESTOPISY KARLA ČAPKA. Čapek procestoval řadu zemí Evropy a ani na některých svých cestách v sobě nezapřel novináře. Ještě v průběhu svých putování psal fejetony, které posílal do redakce Lidových novin, kde byly průběžně otiskovány. Zpravidla ještě téhož roku vycházely (po určitých úpravách a doplněné o další fejetony) knižně. Čapek tak napsal pět cestopisných knížek. My si zde představili čtyři, úkolem soutěžících bylo tu pátou uhodnout v rámci soutěžní otázky.

Prvním cestopisem Karla Čapka byly Italské listy. V úvodu napsal několik vět, které můžeme považovat za jakési motto i k jeho dalším cestopisům: „Na tomto světě má se však vidět všechno; vše stojí za vidění, každá ulice a každý člověk, každá věc chudá i slavná. Není ničeho, co by nezasloužilo zájmu a pohledu. Rád jsem brousil končinami, ve kterých bedekr neklade pražádnou pozoruhodnost, a nelitoval jsem žádného kroku a vlezl jsem, kam se dalo, třeba hodným lidem na chodbu; někdy jsem se díval na památky nejslavnější a někdy jen na děti, na staré babičky, na lidskou bídu a radost, na zvířata nebo lidem do oken". (Čapek, Karel: Italské listy. In: Cestopisy I. Praha : Československý spisovatel, 1980, s. 9 – 10).

Víte, že?
  • Jelikož bylo naším hlavním tématem v srpnu cestování, na úvodní obrazovce webu (kliknutím na příslušný obrázek) si zájemci mohli přečíst podpovídku Karla Čapka: O cestování.
  • Ve dnech 17. dubna až 8. června 1923 absolvoval Karel Čapek cestu po Itálii. Z cesty posílal průběžně fejetony, které byly otiskovány v Lidových novinách. Knižně byly ITALSKÉ LISTY vydány poprvé v nakladatelství Aventinum již v září 1923 (do roku 1936 vyšly ještě 10x) a vy si můžete přečíst fejeton s názvem Siena, Orvieto.
  • Ve dnech 27. května až 27. července 1924 podnikl Karel Čapek cestu do Anglie a Skotska (jako host britského PEN klubu; zároveň byl vyslán redakcí Lidových novin jako zpravodaj na British Empire Exhibition). Jím zasílané listy vycházely v Lidových novinách jako sloupek, fejeton nebo v nedělní příloze. Poprvé začal doprovázet své texty vlastními kresbami, které se poté objevují i v dalších cestopisech. Knižně vyšly ANGLICKÉ LISTY poprvé již v říjnu 1924 (do roku 1937 ještě 11x) a naše ukázka z nich se jmenuje Jezerní oblast.
  • Koncem června roku 1931 se Karel Čapek zúčastnil s Františkem Langerem a Edmondem Konrádem kongresu světových PEN klubů v Haagu a poté ještě několik dní cestoval po Holandsku. Jelikož fejetony z této cesty vycházely v Lidových novinách od 26.7. do 6.9. 1931, je zřejmé, že byly většinou psány až po návratu z cesty. Knižně vyšly OBRÁZKY Z HOLANDSKA v únoru 1932 (do roku 1937 ještě 5x), naše ukázka má název Grachty a kanaaly.
  • V červenci 1936 podnikl Karel Čapek se svou ženou Olgou cestu do Dánska, Švédska a Norska. V Lidových novinách vyšlo v srpnu a září v nedělní příloze jen několik fejetonů; měly být upoutávkou na blížící se knižní vydání. Knižně vyšla CESTA NA SEVER v prosinci 1936 (do konce roku 1937 ještě 7x), pro vás jsme vybrali ukázku s názvem Stockholm a Švédové.

 

Víte, že Karel Čapek má následovníky?
  • Zdeněk Vacek s manželkou Petrou absolvovali dvě cesty po stejných trasách jako Karel Čapek, a dokonce i téměř stejnými vozy jako on  - Škodou Rapid a Populár.
  • V roce 2010 vydali manželé Vackovi knížku s názvem Za volantem s Karlem Čapkem (Praha : Grada, 2010. 192 s.), ve které připomínají řadu Čapkových „motoristických“ fejetonů, a zejména popisují rekonstrukci dvou Čapkových cest do Alp. Čapek v červenci 1935 s Olgou Scheinpflugovou a přáteli cestovali po Rakousku (Čapek zde požádal Olgu o ruku) a v červenci 1937 v podobném složení absolvovali cestu po Rakousku, Švýcarsku a jižní Francii. Z obou cest se zachovaly itineráře, kterých se na své retro jízdě o více než 70 let později drželi věrně (v rámci možností) manželé Vackovi. Ve své knize vtipně popisují zážitky a zkušenosti z této cesty a doprovázejí je řadou fotografií.
  • V roce 2014 uplynulo 90 let od vydání Anglických listů Karla Čapka – pro manžele Vackovi to byla skvělá příležitost pro druhou retro cestu, tentokrát po stopách Karla Čapka v Anglii. Příprava trasy proběhla ve spolupráci s Památníkem Karla Čapka na Strži a jejich putování po Anglii se Škodou Populár začalo před českým velvyslanectvím v Londýně. Na této cestě najeli Vackovi 5000 km a své zážitky zpracovali do jednoho z oddílů knihy První populární škodovka – 80 let dálkových jízd Škody Popular světem (Praha : Grada, 2014. 176 s.).
Za volantem s Karlem Čapkem Manželé Petra a Zdeněk Vackovi První populární škodovka
SOUTĚŽNÍ OTÁZKA NA SRPEN

Kterou zemi ještě Karel Čapek navštívil a napsal o té zemi cestopis? Soutěž již byla uzavřena, soutěžící si mohli vybírat z těchto odpovědí: Polsko, Rakousko, Španělsko - správná odpověď, Francie, Rusko.
 

DÍLO JOSEFA ČAPKA - ilustrátor dětských knih
Řezáč, Václav. Kluci, hurá za ním! V Albatrosu 5. vyd. Il. Josef Čapek. Praha : Albatros, 1978. 131 s.    
Václav Řezáč: Kluci, hurá za ním! Václav Řezáč: Kluci, hurá za ním! Václav Řezáč: Kluci, hurá za ním!
Sula, Pavel. Letňáskové : knížka z prázdnin pro malé i velké. Il. a obálku nakreslil Josef Čapek. Praha : Nová škola, 1931. 175 s.    
Pavel Sula: Letňáskové Pavel Sula: Letňáskové Pavel Sula: Letňáskové
Řezáč, Václav. Poplach v Kovářské uličce. Vyd. 17. v ČS 8. Il. Josef Čapek. Praha : Československý spisovatel, 1981. 141 s.    
Václav Řezáč: Poplach v Kovářské uličce Václav Řezáč: Poplach v Kovářské uličce Václav Řezáč: Poplach v Kovářské uličce

 

 

Uložit jako PDF


Anketa

Anketa:

Jak přispíváte k boji s globálním oteplováním?
Nelétám letadlem3 hlasujících
Omezuji jízdu autem6 hlasujících
Jím méně masa14 hlasujících
Kupuji lokální potraviny1 hlasujících
Používám méně plastů6 hlasujících
Třídím odpad44 hlasujících
Nijak, je mi zima39 hlasujících
Celkem hlasujících: 113
Kontaktní informace

Po-Pá   9.00 - 20.00 hod.
Sobota 9.00 - 16.00 hod.

Zasílat novinky emailem
   
cz en
Univerzita Karlova
© 2012-2016 Právnická fakulta
Univerzita Karlova, Právnická fakulta, nám. Curieových 7, 116 40 Praha 1 tel. +420 221 005 111
http://www.gutenberg.org/ http://www.europeana.eu/ http://www.ebookeater.cz/ http://www.oapen.org/ http://openlibrary.org/