Srpen 2015

Na každý měsíc roku 2015 Knihovna PF UK připravila různé akce, jejichž součástí byla i nová soutěžní otázka. Na všechny otázky bylo možné odpovídat v průběhu celého roku. Návštěvníci webu, kteří zodpověděli nejvíce soutěžních otázek (správně ty vědomostní), získali zajímavé ceny. Informace o akcích na jednotlivé měsíce Roku bratří Čapků v Knihovně PF UK a soutěžní otázky bylo možné nalézt na webu knihovny.

Logo Roku bratří Čapků v Knihovně PF UK

SRPEN 2015

Ve druhém měsíci prázdnin jsme se zaměřili na CESTOPISY KARLA ČAPKA. Čapek procestoval řadu zemí Evropy a ani na některých svých cestách v sobě nezapřel novináře. Ještě v průběhu svých putování psal fejetony, které posílal do redakce Lidových novin, kde byly průběžně otiskovány. Zpravidla ještě téhož roku vycházely (po určitých úpravách a doplněné o další fejetony) knižně. Čapek tak napsal pět cestopisných knížek. My si zde představili čtyři, úkolem soutěžících bylo tu pátou uhodnout v rámci soutěžní otázky.

Prvním cestopisem Karla Čapka byly Italské listy. V úvodu napsal několik vět, které můžeme považovat za jakési motto i k jeho dalším cestopisům: „Na tomto světě má se však vidět všechno; vše stojí za vidění, každá ulice a každý člověk, každá věc chudá i slavná. Není ničeho, co by nezasloužilo zájmu a pohledu. Rád jsem brousil končinami, ve kterých bedekr neklade pražádnou pozoruhodnost, a nelitoval jsem žádného kroku a vlezl jsem, kam se dalo, třeba hodným lidem na chodbu; někdy jsem se díval na památky nejslavnější a někdy jen na děti, na staré babičky, na lidskou bídu a radost, na zvířata nebo lidem do oken". (Čapek, Karel: Italské listy. In: Cestopisy I. Praha : Československý spisovatel, 1980, s. 9 – 10).

Víte, že?
  • Jelikož bylo naším hlavním tématem v srpnu cestování, na úvodní obrazovce webu (kliknutím na příslušný obrázek) si zájemci mohli přečíst podpovídku Karla Čapka: O cestování.
  • Ve dnech 17. dubna až 8. června 1923 absolvoval Karel Čapek cestu po Itálii. Z cesty posílal průběžně fejetony, které byly otiskovány v Lidových novinách. Knižně byly ITALSKÉ LISTY vydány poprvé v nakladatelství Aventinum již v září 1923 (do roku 1936 vyšly ještě 10x) a vy si můžete přečíst fejeton s názvem Siena, Orvieto.
  • Ve dnech 27. května až 27. července 1924 podnikl Karel Čapek cestu do Anglie a Skotska (jako host britského PEN klubu; zároveň byl vyslán redakcí Lidových novin jako zpravodaj na British Empire Exhibition). Jím zasílané listy vycházely v Lidových novinách jako sloupek, fejeton nebo v nedělní příloze. Poprvé začal doprovázet své texty vlastními kresbami, které se poté objevují i v dalších cestopisech. Knižně vyšly ANGLICKÉ LISTY poprvé již v říjnu 1924 (do roku 1937 ještě 11x) a naše ukázka z nich se jmenuje Jezerní oblast.
  • Koncem června roku 1931 se Karel Čapek zúčastnil s Františkem Langerem a Edmondem Konrádem kongresu světových PEN klubů v Haagu a poté ještě několik dní cestoval po Holandsku. Jelikož fejetony z této cesty vycházely v Lidových novinách od 26.7. do 6.9. 1931, je zřejmé, že byly většinou psány až po návratu z cesty. Knižně vyšly OBRÁZKY Z HOLANDSKA v únoru 1932 (do roku 1937 ještě 5x), naše ukázka má název Grachty a kanaaly.
  • V červenci 1936 podnikl Karel Čapek se svou ženou Olgou cestu do Dánska, Švédska a Norska. V Lidových novinách vyšlo v srpnu a září v nedělní příloze jen několik fejetonů; měly být upoutávkou na blížící se knižní vydání. Knižně vyšla CESTA NA SEVER v prosinci 1936 (do konce roku 1937 ještě 7x), pro vás jsme vybrali ukázku s názvem Stockholm a Švédové.

 

Víte, že Karel Čapek má následovníky?
  • Zdeněk Vacek s manželkou Petrou absolvovali dvě cesty po stejných trasách jako Karel Čapek, a dokonce i téměř stejnými vozy jako on  - Škodou Rapid a Populár.
  • V roce 2010 vydali manželé Vackovi knížku s názvem Za volantem s Karlem Čapkem (Praha : Grada, 2010. 192 s.), ve které připomínají řadu Čapkových „motoristických“ fejetonů, a zejména popisují rekonstrukci dvou Čapkových cest do Alp. Čapek v červenci 1935 s Olgou Scheinpflugovou a přáteli cestovali po Rakousku (Čapek zde požádal Olgu o ruku) a v červenci 1937 v podobném složení absolvovali cestu po Rakousku, Švýcarsku a jižní Francii. Z obou cest se zachovaly itineráře, kterých se na své retro jízdě o více než 70 let později drželi věrně (v rámci možností) manželé Vackovi. Ve své knize vtipně popisují zážitky a zkušenosti z této cesty a doprovázejí je řadou fotografií.
  • V roce 2014 uplynulo 90 let od vydání Anglických listů Karla Čapka – pro manžele Vackovi to byla skvělá příležitost pro druhou retro cestu, tentokrát po stopách Karla Čapka v Anglii. Příprava trasy proběhla ve spolupráci s Památníkem Karla Čapka na Strži a jejich putování po Anglii se Škodou Populár začalo před českým velvyslanectvím v Londýně. Na této cestě najeli Vackovi 5000 km a své zážitky zpracovali do jednoho z oddílů knihy První populární škodovka – 80 let dálkových jízd Škody Popular světem (Praha : Grada, 2014. 176 s.).
Za volantem s Karlem Čapkem Manželé Petra a Zdeněk Vackovi První populární škodovka
SOUTĚŽNÍ OTÁZKA NA SRPEN

Kterou zemi ještě Karel Čapek navštívil a napsal o té zemi cestopis? Soutěž již byla uzavřena, soutěžící si mohli vybírat z těchto odpovědí: Polsko, Rakousko, Španělsko - správná odpověď, Francie, Rusko.
 

DÍLO JOSEFA ČAPKA - ilustrátor dětských knih
Řezáč, Václav. Kluci, hurá za ním! V Albatrosu 5. vyd. Il. Josef Čapek. Praha : Albatros, 1978. 131 s.    
Václav Řezáč: Kluci, hurá za ním! Václav Řezáč: Kluci, hurá za ním! Václav Řezáč: Kluci, hurá za ním!
Sula, Pavel. Letňáskové : knížka z prázdnin pro malé i velké. Il. a obálku nakreslil Josef Čapek. Praha : Nová škola, 1931. 175 s.    
Pavel Sula: Letňáskové Pavel Sula: Letňáskové Pavel Sula: Letňáskové
Řezáč, Václav. Poplach v Kovářské uličce. Vyd. 17. v ČS 8. Il. Josef Čapek. Praha : Československý spisovatel, 1981. 141 s.    
Václav Řezáč: Poplach v Kovářské uličce Václav Řezáč: Poplach v Kovářské uličce Václav Řezáč: Poplach v Kovářské uličce

 

 

Uložit jako PDF


Anketa

Anketa:

Zajímáte se o pozorování hvězd?
Ano, často vyrážím s dalekohledem a foťákem5 hlasujících
Je to dobrá kulisa pro rande40 hlasujících
Poznám maximálně Velký a Malý vůz75 hlasujících
Po pádu z kola / koloběžky nějaké hvězdičky vidím9 hlasujících
Myslíte těch fotbalových?15 hlasujících
Ne, vadí mi světelný smog13 hlasujících
Ne, sleduji pouze paragrafy69 hlasujících
Celkem hlasujících: 226
Kontaktní informace

Po-Pá   9.00 - 20.00 hod.
Sobota 9.00 - 16.00 hod.

Zasílat novinky emailem
   
cz en
Univerzita Karlova
© 2012-2016 Právnická fakulta
Univerzita Karlova, Právnická fakulta, nám. Curieových 7, 116 40 Praha 1 tel. +420 221 005 111
http://www.gutenberg.org/ http://www.europeana.eu/ http://www.ebookeater.cz/ http://www.oapen.org/ http://openlibrary.org/