Říjen 2015

Na každý měsíc roku 2015 Knihovna PF UK připravila různé akce, jejichž součástí byla i nová soutěžní otázka. Na všechny otázky bylo možné odpovídat v průběhu celého roku. Návštěvníci webu, kteří zodpověděli nejvíce soutěžních otázek (správně ty vědomostní), mohli získat zajímavé ceny. Informace o akcích na jednotlivé měsíce Roku bratří Čapků v Knihovně PF UK a soutěžní otázky bylo možné nalézt na webu knihovny.

Logo Roku bratří Čapků v Knihovně PF UK

ŘÍJEN 2015

Od roku 1912 oba bratři Čapkové opakovaně navštěvovali různé oblasti Slovenska a velmi je okouzlila baladičnost kraje, vnímali i archaický způsob života tehdejšího slovenského venkova. Pobyty na Slovensku nejen ovlivňovaly jejich tvorbu, ale Čapci naopak pro budoucnost v některých svých dílech zachytili tuto nám již neznámou tvář Slovenska. A proto bylo tématem měsíce října SLOVENSKO BRATŘÍ ČAPKŮ.

Víte, že?
  • ve středu 14. října 2015 od 17.00 hod. jste se mohli v týmové studovně zúčastnit pořadu Slovensko bratří Čapků. Shlédli jsme stejnojmenný dokumentární film Josefa Císařovského (2010, 40 min.), dozvěděli jsme se řadu zajímavostí z průběhu jeho natáčení i o pobytu bratří Čapků na Slovensku. Hosty pořadu byly ředitelka Památníku Karla Čapka na Strži a předsedkyně Společnosti bratří Čapků Kristina Váňová a badatelka Památníku karla Čapka Tereza Todorová.
  • na úvodní stránce webu (kliknutím na obrázek) jste si mohli přečíst velmi zajímavý článek Kristiny Váňové Za Čapky na Slovensko, který byl poprvé otištěn v Documenta Čapkiana, XLII, prosinec 2003. Text byl doplněn ukázkami z malířského díla Josefa Čapka a 1 fotografií Karla Čapka.
Víte, že?
  • rodina Čapkových na Slovensku pobývala poměrně často: MUDr. Antonín Čapek působil v letech 1910-1923 jako lékař v Trenčianských Teplicích. V této době za rodiči velmi rádi jezdili i Helena, Josef a Karel, později i s rodinami. V roce 1919 zde byl na svatební cestě Josef se svou ženou Jarmilou a navštívili i Vysoké Tatry, Štrbu, Smokovec a Tatranskou Lomnici. Později Čapci poznávali i další kouty Slovenska - Piešťany, Tatranskou Kotlinu, Belianské Tatry, Roháče atd. Karel Čapek pobýval zejména ve Vysokých Tatrách, od poloviny 20. let v Topolčiankách. Později oběma Čapkům učarovala Orava a hlavně Josef s rodinou a s přáteli v Oravském Podzámku trávil každý rok prázdniny. Slovensko se tak stalo pro Čapky nejen místem setkávání a zázemí u rodičů, ale i zdrojem poznávání jeho přírodních krás i života lidu.
  • Slovensko se také stalo pro Čapky inspiračním zdrojem jejich tvorby. Bratři Čapkové byli ve své době známí jako objevitelé, obdivovatelé a propagátoři slovenské krajiny a přírody. Na Slovensku však nejen poznávali přírodní krásy, ale i pracovali, např. v srpnu roku 1912 tady bratři Čapkové společně dokončili první větší povídky Zářivé hlubiny a jiné prózy.
  • Karel Čapek na Slovensku začal psát divadelní komedii Loupežník a roku 1920 dopsal drama RUR. Při návštěvě Slovenska roku 1921 dokončil korektury alegorického dramatu Ze života hmyzu a v roce 1922 zde napsal i část románu Krakatit. Od roku 1926 Karel Čapek v létě pravidelně zajížděl do Topolčianek (na pozvání T.G. Masaryka), v roce 1927 zde začal pracovat na Hovorech s TGM (1. díl vyšel koncem roku 1927, 2. díl v roce 1931, 3. díl v roce 1935). O tom, že měl Karel Čapek Slovensko velmi rád, svědčí i řada jeho fejetonů v Lidových novinách; některé doplnil vlastními kresbami nebo fotografiemi. Na ukázku jsme pro vás vybrali fejetony Orava, Mlyňany, Jednou nohou na Tatrách, Topolčianky a Tvář země.
  • letní pobyty Josefa Čapka v Oravském Podzámku zásadně ovlivnily jeho další uměleckou cestu. Na Oravě, kam do té doby moderní civilizace zasáhla zatím jen minimálně, našel ideální model života spojeného s rytmem přírody a s tradicí a jeho malbu ve třicátých letech zcela ovládly oravské motivy. Maloval pradleny, matky, služky, hospodyně věnující se své všední práci, stařeny, ženy s dětmi, myslivce, milence. Některá z těchto témat se také odrážejí i v jeho próze Kulhavý poutník (1936). Ukázky obrazů Josefa Čapka s oravskými motivy doprovázejí článek Kristiny Váňové Za Čapky na Slovensko.
  • Od roku 1990 se v Trenčianských Teplicích uděluje Cena Karla Čapka. Vznik této ceny iniciovali nadšenci ze Společnosti bratří Čapků a Kruhu přátel české kultury na Slovensku a cena je udělována za propagaci života a díla bratří Čapků na Slovensku a za praktické uplatňování česko-slovenské vzájemnosti. Poprvé byla udělena v roce 1990 tehdejšímu herci Divadla na Vinohradech a předsedovi Společnosti bratří Čapků, Vlastimilu Fišarovi. Od roku 1994 je Cena udělována vždy jednomu laureátovi z Čech a jednomu ze Slovenska. Cenu dosud obdrželi např. čapkovští badatelé Ladislav Lajcha, Ivo Veliký, Jaroslav Slavík, František Černý, Jiří Opelík, Marta Dandová, spisovatelé Marie Šulcová, Ivan Klíma, herci Radovan Lukavský, Vlastimil Fišar, Eva Križiková, Gabriela Vránová, Josef Kroner, Ladislav Chudík, Josef Abrhám, Emilia Vašáryová atd.

Josef Čapek: Náves. 1938.

Josef Čapek: Náves. 1938.

SOUTĚŽNÍ OTÁZKA NA ŘÍJEN

Kolikrát trávil Josef Čapek s rodinou a přáteli prázdniny na Oravě? Soutěž již byla uzavřena, soutěžící si mohli vybírat z těchto odpovědí: desetkrát, devětkrát - správná odpověď, sedmkrát, čtyřikrát. 

 
DÍLO JOSEFA ČAPKA - knižní obálky
Apollinaire, Guillaume. Pásmo. Praha : František Borový, 1919. Bratři Čapkové. Ze života hmyzu. 2. vyd. Praha : Aventinum, 1922. Reynek, Bohuslav. Had na sněhu. Petrkov u Německého Brodu : Bohuslav Reynek, 1924.
 Guillaume Apollinaire: Pásmo Bratři Čapkové: Ze života hmyzu  Bohuslav Reynek: Had na sněhu
Šrámek, Fráňa. Plačící satyr : komedie o třech dějstvích. Praha : Zátiší, 1923. Langer, František. Noc : improvisace o třech dějstvích a dohře. Praha : E.K. Rosendorf, 1925. Carco, Francis. Parta : román. Praha : Čin, 1925.
Fráňa Šrámek: Plačící satyr František Langer: Noc Francis Cargo: Parta
Dymov, Osip. Běžící od kříže. Velký člověk : román. Praha : Aventinum, 1927. Kellermann, Bernhard. Bratři Schellenbergové : román. Praha : Čin, 1927. Romains, Jules. Diktátor. Praha : Aventinum, 1927.
Osip Dymov: Běžící od kříže  Bernhard Kellermann: Bratři Schellenbergové Jules Romains: Diktátor 

 

 

Uložit jako PDF


Anketa

Anketa:

Zajímáte se o pozorování hvězd?
Ano, často vyrážím s dalekohledem a foťákem5 hlasujících
Je to dobrá kulisa pro rande40 hlasujících
Poznám maximálně Velký a Malý vůz75 hlasujících
Po pádu z kola / koloběžky nějaké hvězdičky vidím9 hlasujících
Myslíte těch fotbalových?15 hlasujících
Ne, vadí mi světelný smog13 hlasujících
Ne, sleduji pouze paragrafy69 hlasujících
Celkem hlasujících: 226
Kontaktní informace

Po-Pá   9.00 - 20.00 hod.
Sobota 9.00 - 16.00 hod.

Zasílat novinky emailem
   
cz en
Univerzita Karlova
© 2012-2016 Právnická fakulta
Univerzita Karlova, Právnická fakulta, nám. Curieových 7, 116 40 Praha 1 tel. +420 221 005 111
http://www.gutenberg.org/ http://www.europeana.eu/ http://www.ebookeater.cz/ http://www.oapen.org/ http://openlibrary.org/