Prosinec 2015

Na každý měsíc roku 2015 Knihovna PF UK připravila různé akce, jejichž součástí byla i nová soutěžní otázka. Na všechny otázky bylo možné odpovídat v průběhu celého roku. Návštěvníci webu, kteří zodpověděli nejvíce soutěžních otázek (správně ty vědomostní), mohli získat zajímavé ceny. Informace o akcích na jednotlivé měsíce Roku bratří Čapků v Knihovně PF UK a soutěžní otázky bylo možné nalézt na webu knihovny.

Logo Roku bratří Čapků v Knihovně PF UK

PROSINEC 2015

Téma měsíce: O KOČIČKÁCH, PEJSCÍCH, KVĚTINKÁCH A O VĚCECH KOLEM NÁS.

Bratrům Čapkům někteří jejich současníci vytýkali, že se ve své tvorbě věnují příliš často „obyčejným věcem". Podle levicových kritiků prý psaním o zahrádce, kočkách a psech dokonce oslavují maloměšťáckou pohodu. Ve skutečnosti však bratři Čapkové viděli ve všedních věcech krásu a záštitu našeho denního konání a našich vztahů. Ve svých knihách, fejetonech či obrazech Čapci vyjadřovali svou lásku k obyčejným věcem i lidem, všedním, nepatrným, unikajícím obecné pozornosti. Proto Karel Čapek psal fejetony také o flašinetech, světelných reklamách, plakátech, o telefonu, rozhlase, i o různých řemeslech, o cestujících v tramvaji atd.; proto Josef Čapek maloval chlapy jdoucí do práce, žebračky, pradleny, květinářky, myslivce, rybáře, hrající si děti. Jejich tvorba představuje vyznání víry v život a v jeho nejčistší hodnoty. A tuto podobu jejich díla jsme si v prosinci připomněli spoustou ukázek.

Víte, že?
 • sám Karel Čapek reagoval na jednu z kritik svého bratra Josefa (vyšla v časopise Volné směry) v článku O kočičce, pejskovi a květinkách.
 • čtivé a vtipné fejetony lze napsat například o vysavači, o kamnech či o novém autu - ověřit si to můžete ve fejetonech Karla Čapka Vynález, Řeřavé srdce domu a Dobrý stroj.
 • možná nevíte, že jisté kouzlo lze najít i v jízdním řádu či v louskáčku na ořechy; můžete se o tom přesvědčit ve fejetonech Josefa Čapka Poezie jízdního řádu a Starý louskáček.
 • Karel Čapek měl pochopení i pro různá nemehla a nešiky, oslavil je v článku Chvála vrtáků.
 • už jste někdy slyšeli o plchovi, který přebýval v etážovém topení? Pokud ne, přečtěte si Ságu o plchovi Josefa Čapka (vřele doporučuji!). V jejím pokračování s názvem Plchova sláva a konec se dozvíte, jak to s milým plchem dopadlo.
Víte, že?
 • Karel Čapek napsal román Válka s mloky, ve které mlok Andy nejen mluvil, ale dokonce četl noviny. Chcete-li, přečtěte si o Andym následující ukázku s názvem Andrew Scheuchzer.
 • v pražské ZOO otevřeli v roce 2014 Velemlokárium, ve kterém žije několik velemloků čínských, z nichž jeden se také jmenuje Andy.
 • otevření Velemlokária se zúčastnil i prof. JUDr. Milan Damohorský, DrSc. (proděkan pro zahraniční záležitosti Právnické fakulty UK), který svůj zážitek popsal takto: "Velikost Karla Čapka jsem si opět uvědomil, když jsem byl přítomen slavnostnímu otevírání pavilonu velemloků čínských v pražské zoo a poslouchal jsem jeho geniální text brilantně čtený panem Jiřím Lábusem. (Panu řediteli Bobkovi jsem sice říkal, zda by nebyl pro to čtení vhodný pan Josef Abrhám, který Čapka ve filmu hrál. On mi však vysvětlil, že mu nejde o pohled Čapka, ale o pohled mloka.) Velemloci jsou úžasná a kriticky ohrožená zvířata, jejichž chov v zajetí je extrémně obtížný (jsou světloplaší, chtějí konstantně chladnou a čistou vodu a jsou vzájemně velmi agresivní), přesto je můj kolega Petr Velenský v pražské zoo úspěšně chová. Je to jedním slovem paráda. Jen doufám, že se budeme stále setkávat jen s velemloky zvířecími a nevyrostou nám zase nějací ti lidští a moc se nenamnoží! V tom je Čapkův odkaz i memento".
 • ve Velemlokáriu si návštěvníci mohou poslechnout úryvky z Čapkova románu z Válka s mloky namluvené nezaměnitelným hlasem Jiřího Lábuse.
Kuba Novák

Do ukázky z románu Válka s Mloky se ve Velemlokáriu zaposlouchal i Kuba Novák, dvouapůlletý syn kolegy z Ústřední knihovny UK Petra Nováka.

Kuba Novák
Víte, že?
 • poměrně častým tématem fejetonů bratří Čapků se staly knihy. Karel Čapek vám v následujících ukázkách prozradí Kam se dějí knížky, Kdy se co čte a Kterak se čtou knihy. Fejetony doprovází obrázky Josefa Čapka.
 • Josef Čapek ve fejetonu Ó radostné stěhování popisuje své trampoty se stěhováním (hlavně) knih.
 • na úvodní obrazovce webu knihovny (kliknutím na obrázek) nám Josef Čapek objasnil, jak souvisí knihy s Vánocemi v článku Kniha a Vánoce.
 • čekání na Ježíška nám zpříjemnily i dva fejetony Karla Čapka Krátcí dnové a Svatá noc, které byly také vystaveny na úvodní obrazovce webu.
Víte, že?
 • již od roku 1947 existuje Společnost bratří Čapků.
 • pro své členy vydává SBČ čtvrtletník Zprávy a jednou ročně sborník Zpravodaj.
 • pro širokou veřejnost připravuje SBČ každý rok čtyři literárně-dramatické pořady v Městské knihovně v Praze.
 • i vy se můžete stát členy Společnosti bratří Čapků, vice informací najdete na webu SBČ.
 
SOUTĚŽNÍ OTÁZKA NA PROSINEC

Přečetli jste si v letošním roce některé dílo bratří Čapků? (Kromě našich ukázek). Soutěž již byla uzavřena, soutěžící si mohli vybírat z těchto odpovědí: Ano. Ne. Chystám se.
 

DÍLO JOSEFA ČAPKA - knižní obálky
Čapek, Karel. Krakatit. Praha : Aventinum, 1924. Čapek, Karel. Věc Makropulos. Praha : Aventinum, 1922. Rosůlek, Václav. Vůně Afriky. Pardubice : Vlastimil Vokolek, 1925.
Karel Čapek: Krakatit Karel Čapek: Věc Makropulos J.V. Rosůlek: Vůně Afriky
Čapek, Josef. Země mnoha jmen. Praha : Aventinum, březen 1923. Peroutka, Ferdinand. Boje o dnešek. Praha : Fr. Borový, 1925. Garnett, David. Dáma v lišku. Praha : Čin, 1925.
Josef Čapek: Země mnoha jmen Ferdinand Peroutka: Boje o dnešek David Garnett: Dáma v lišku
Kopta, Josef. Hlídač č. 47. 1. a 2. vyd. Praha : Čin, 1926. Mac Orlan, Pierre: Mezinárodní Venuše : román. Praha : Aventinum, 1926. Hémon, Louis. Hra na slepou bábu : román. Praha : Aventinum, 1927.
Josef Kopta: Hlídač č. 47 Pierre Mac Orlan: Mezinárodní Venuše Louis Hémon: Hra na slepou bábu

 

 

Uložit jako PDF


Anketa

Anketa:

Zajímáte se o pozorování hvězd?
Ano, často vyrážím s dalekohledem a foťákem5 hlasujících
Je to dobrá kulisa pro rande40 hlasujících
Poznám maximálně Velký a Malý vůz75 hlasujících
Po pádu z kola / koloběžky nějaké hvězdičky vidím9 hlasujících
Myslíte těch fotbalových?15 hlasujících
Ne, vadí mi světelný smog13 hlasujících
Ne, sleduji pouze paragrafy69 hlasujících
Celkem hlasujících: 226
Kontaktní informace

Po-Pá   9.00 - 20.00 hod.
Sobota 9.00 - 16.00 hod.

Zasílat novinky emailem
   
cz en
Univerzita Karlova
© 2012-2016 Právnická fakulta
Univerzita Karlova, Právnická fakulta, nám. Curieových 7, 116 40 Praha 1 tel. +420 221 005 111
http://www.gutenberg.org/ http://www.europeana.eu/ http://www.ebookeater.cz/ http://www.oapen.org/ http://openlibrary.org/