Listopad 2015

Na každý měsíc roku 2015 Knihovna PF UK připravila různé akce, jejichž součástí byla i nová soutěžní otázka. Na všechny otázky bylo možné odpovídat v průběhu celého roku. Návštěvníci webu, kteří zodpověděli nejvíce soutěžních otázek (správně ty vědomostní), mohli získat zajímavé ceny. Informace o akcích na jednotlivé měsíce Roku bratří Čapků v Knihovně PF UK a soutěžní otázky bylo možné nalézt na webu knihovny.

Logo Roku bratří Čapků v Knihovně PF UK

LISTOPAD 2015

Na tento měsíc jsme připravili tři témata:

 • KAVÁRNA UNION - ve studovně v suterénu jste si mohli prohlédnout VÝSTAVU, kterou nám zapůjčil Památník Karla Čapka na Strži.
 • PÁTEČNÍCI – společnost intelektuálů různých oborů a přesvědčení, která se pravidelně scházela a debatovala u Karla Čapka.
 • PODZIM - na úvodní obrazovce webu (kliknutím na obrázek) jste si mohli přečíst fejetony Josefa a Karla Čapka věnované podzimu.
Víte, že?
 • kavárna Union byla na začátku 20. století významným centrem kulturního života. Chodilo se sem nejen debatovat, polemizovat a sdílet názory na umění, politiku a vůbec na všechno, co právě hýbalo světem. Chodilo se sem také číst umělecké časopisy z Paříže i Mnichova, rodily se zde nové skupiny a umělecké směry. A od konce roku 1909 začali kavárnu Union navštěvovat i bratři Čapkové.
 • na vstup bratrů do kavárny Union vzpomínala i po letech řada jejich přátel, vy si můžete přečíst ukázku ze vzpomínek spisovatele Františka Langra: Na počátku byli bratři Čapkové.

Přátelé z kavárny Union na výletě (asi 1909)

Přátelé z kavárny Union na výletě do pražského okolí (asi 1909).

Zleva: historici výtvarného umění Antonín Matějček a V.V. Štech, spisovatel František Langer, architekti Vlastislav Hofman a Josef Gočár, Josefa Čapek a Karel Čapek.

Víte, že?
 • Karel Čapek začal zvát od podzimu roku 1924 do svého domu na Vinohradech na neformální posezení společnost intelektuálů různých oborů i přesvědčení. Přicházeli sem novináři, spisovatelé, herci, lékaři, filozofové i prezident T.G. Masaryk.
 • původně se pátečníci scházeli ve čtvrtek, ale Fráňovi Šrámkovi se prý tento termín nehodil, takže se schůzky přesunuly na pátek. V nové vile jim byl vyčleněn samostatný salon a pracovna. Každý z pátečníků zde měl nejenom místo k sezení, ale například také vlastní skleničku. Zde pak společně probírali aktuální kulturní a politická témata.
 • společnost pátečníků tvořili jen muži, ženám byl vstup zakázán. Připomíná to i Karel Scheinpflug ve své knížce Můj švagr Karel Čapek.
 • 19. března 1926 přišel poprvé mezi pátečníky T.G. Masaryk; jak na tuto první návštěvu po letech vzpomínal Karel Čapek, si můžete přečíst v úryvku z jeho textu Čtení o T.G. Masarykovi.
 • pro setkání pátečníků však bylo potřeba připravit i nějaké občerstvení. Co pátečníci obvykle jedli a pili nám prozradí Vendy Vrbatová (dcera manželů Motlových, kteří byli zaměstnáni u Čapků) v ukázce z knížky Jak se vařilo a žilo u Čapků.
 • tradice těchto přísně pánských schůzek se udržela až do smrti Karla Čapka a pro řadu pátečníků byly vyvrcholením týdne, jak o tom píše ve své kratičké vzpomínce František Langer.

 

Prostory ve vile Karla Čapka, ve kterých se ve 30. letech 20. století scházeli pátečníci. Na obrázku vpravo jsou v poličce vystaveny jejich skleničky, včetně pořadových čísel.

 Místnost pátečníků Místnost pátečníků  Místnost pátečníků 
SOUTĚŽNÍ OTÁZKA NA LISTOPAD

Která z uvedených osobností NEPATŘILA mezi pátečníky? Soutěž již byla uzavřena, soutěžící si mohli vybírat z těchto odpovědí: Eduard Bass, Adolf Hoffmeister, Jaroslav Křička, Jan Werich - správná odpověď, Josef Kodíček.

DÍLO JOSEFA ČAPKA - knižní obálky
Duhamel, Georges. Ze života mučedníků. Praha : Alois Srdce, 1919. Hořejší, Jindřich. Hudba na náměstí. Praha : Čin, 1921. Čapek, Karel. Loupežník : komedie o třech dějstvích. Praha : Aventinum, 1924.
Georges Duhamel: Ze života mučedníků Jindřich Hořejší: Hudba na náměstí Karel Čapek: Loupežník
Vachek, Emil. Pán světa : fantastický román. Praha : Čin, 1925. Weiss, Jan. Zrcadlo, které se opožďuje. Praha : Svoboda a Stolař, 1927. Machen, Arthur. Tři podvodníci : román. Praha : Václav Petr, 1927.
Emil Vachek: Pán světa Jan Weiss: Zrcadlo, které se opožďuje Arthur Machen: Tři podvodníci
Nor, A.C. Putování na dluh : feuilletony z toulek a cest. Praha : Sfinx - B. Janda, 1927. Romains, Jules. Kumpáni : román. Praha : Aventinum, 1929. Čapek, Josef. Stín kapradiny. Praha : Aventinum, 1930.
A.C. Nor: Putování na dluh Jules Romains: Kumpáni Josef Čapek: Stín kapradiny

 

 

Uložit jako PDF


Anketa

Anketa:

Jak přispíváte k boji s globálním oteplováním?
Nelétám letadlem3 hlasujících
Omezuji jízdu autem6 hlasujících
Jím méně masa14 hlasujících
Kupuji lokální potraviny1 hlasujících
Používám méně plastů6 hlasujících
Třídím odpad44 hlasujících
Nijak, je mi zima39 hlasujících
Celkem hlasujících: 113
Kontaktní informace

Po-Pá   9.00 - 20.00 hod.
Sobota 9.00 - 16.00 hod.

Zasílat novinky emailem
   
cz en
Univerzita Karlova
© 2012-2016 Právnická fakulta
Univerzita Karlova, Právnická fakulta, nám. Curieových 7, 116 40 Praha 1 tel. +420 221 005 111
http://www.gutenberg.org/ http://www.europeana.eu/ http://www.ebookeater.cz/ http://www.oapen.org/ http://openlibrary.org/