Listopad 2015

Na každý měsíc roku 2015 Knihovna PF UK připravila různé akce, jejichž součástí byla i nová soutěžní otázka. Na všechny otázky bylo možné odpovídat v průběhu celého roku. Návštěvníci webu, kteří zodpověděli nejvíce soutěžních otázek (správně ty vědomostní), mohli získat zajímavé ceny. Informace o akcích na jednotlivé měsíce Roku bratří Čapků v Knihovně PF UK a soutěžní otázky bylo možné nalézt na webu knihovny.

Logo Roku bratří Čapků v Knihovně PF UK

LISTOPAD 2015

Na tento měsíc jsme připravili tři témata:

 • KAVÁRNA UNION - ve studovně v suterénu jste si mohli prohlédnout VÝSTAVU, kterou nám zapůjčil Památník Karla Čapka na Strži.
 • PÁTEČNÍCI – společnost intelektuálů různých oborů a přesvědčení, která se pravidelně scházela a debatovala u Karla Čapka.
 • PODZIM - na úvodní obrazovce webu (kliknutím na obrázek) jste si mohli přečíst fejetony Josefa a Karla Čapka věnované podzimu.
Víte, že?
 • kavárna Union byla na začátku 20. století významným centrem kulturního života. Chodilo se sem nejen debatovat, polemizovat a sdílet názory na umění, politiku a vůbec na všechno, co právě hýbalo světem. Chodilo se sem také číst umělecké časopisy z Paříže i Mnichova, rodily se zde nové skupiny a umělecké směry. A od konce roku 1909 začali kavárnu Union navštěvovat i bratři Čapkové.
 • na vstup bratrů do kavárny Union vzpomínala i po letech řada jejich přátel, vy si můžete přečíst ukázku ze vzpomínek spisovatele Františka Langra: Na počátku byli bratři Čapkové.

Přátelé z kavárny Union na výletě (asi 1909)

Přátelé z kavárny Union na výletě do pražského okolí (asi 1909).

Zleva: historici výtvarného umění Antonín Matějček a V.V. Štech, spisovatel František Langer, architekti Vlastislav Hofman a Josef Gočár, Josefa Čapek a Karel Čapek.

Víte, že?
 • Karel Čapek začal zvát od podzimu roku 1924 do svého domu na Vinohradech na neformální posezení společnost intelektuálů různých oborů i přesvědčení. Přicházeli sem novináři, spisovatelé, herci, lékaři, filozofové i prezident T.G. Masaryk.
 • původně se pátečníci scházeli ve čtvrtek, ale Fráňovi Šrámkovi se prý tento termín nehodil, takže se schůzky přesunuly na pátek. V nové vile jim byl vyčleněn samostatný salon a pracovna. Každý z pátečníků zde měl nejenom místo k sezení, ale například také vlastní skleničku. Zde pak společně probírali aktuální kulturní a politická témata.
 • společnost pátečníků tvořili jen muži, ženám byl vstup zakázán. Připomíná to i Karel Scheinpflug ve své knížce Můj švagr Karel Čapek.
 • 19. března 1926 přišel poprvé mezi pátečníky T.G. Masaryk; jak na tuto první návštěvu po letech vzpomínal Karel Čapek, si můžete přečíst v úryvku z jeho textu Čtení o T.G. Masarykovi.
 • pro setkání pátečníků však bylo potřeba připravit i nějaké občerstvení. Co pátečníci obvykle jedli a pili nám prozradí Vendy Vrbatová (dcera manželů Motlových, kteří byli zaměstnáni u Čapků) v ukázce z knížky Jak se vařilo a žilo u Čapků.
 • tradice těchto přísně pánských schůzek se udržela až do smrti Karla Čapka a pro řadu pátečníků byly vyvrcholením týdne, jak o tom píše ve své kratičké vzpomínce František Langer.

 

Prostory ve vile Karla Čapka, ve kterých se ve 30. letech 20. století scházeli pátečníci. Na obrázku vpravo jsou v poličce vystaveny jejich skleničky, včetně pořadových čísel.

 Místnost pátečníků Místnost pátečníků  Místnost pátečníků 
SOUTĚŽNÍ OTÁZKA NA LISTOPAD

Která z uvedených osobností NEPATŘILA mezi pátečníky? Soutěž již byla uzavřena, soutěžící si mohli vybírat z těchto odpovědí: Eduard Bass, Adolf Hoffmeister, Jaroslav Křička, Jan Werich - správná odpověď, Josef Kodíček.

DÍLO JOSEFA ČAPKA - knižní obálky
Duhamel, Georges. Ze života mučedníků. Praha : Alois Srdce, 1919. Hořejší, Jindřich. Hudba na náměstí. Praha : Čin, 1921. Čapek, Karel. Loupežník : komedie o třech dějstvích. Praha : Aventinum, 1924.
Georges Duhamel: Ze života mučedníků Jindřich Hořejší: Hudba na náměstí Karel Čapek: Loupežník
Vachek, Emil. Pán světa : fantastický román. Praha : Čin, 1925. Weiss, Jan. Zrcadlo, které se opožďuje. Praha : Svoboda a Stolař, 1927. Machen, Arthur. Tři podvodníci : román. Praha : Václav Petr, 1927.
Emil Vachek: Pán světa Jan Weiss: Zrcadlo, které se opožďuje Arthur Machen: Tři podvodníci
Nor, A.C. Putování na dluh : feuilletony z toulek a cest. Praha : Sfinx - B. Janda, 1927. Romains, Jules. Kumpáni : román. Praha : Aventinum, 1929. Čapek, Josef. Stín kapradiny. Praha : Aventinum, 1930.
A.C. Nor: Putování na dluh Jules Romains: Kumpáni Josef Čapek: Stín kapradiny

 

 

Uložit jako PDF


Anketa

Anketa:

Zajímáte se o pozorování hvězd?
Ano, často vyrážím s dalekohledem a foťákem5 hlasujících
Je to dobrá kulisa pro rande40 hlasujících
Poznám maximálně Velký a Malý vůz75 hlasujících
Po pádu z kola / koloběžky nějaké hvězdičky vidím9 hlasujících
Myslíte těch fotbalových?15 hlasujících
Ne, vadí mi světelný smog13 hlasujících
Ne, sleduji pouze paragrafy69 hlasujících
Celkem hlasujících: 226
Kontaktní informace

Po-Pá   9.00 - 20.00 hod.
Sobota 9.00 - 16.00 hod.

Zasílat novinky emailem
   
cz en
Univerzita Karlova
© 2012-2016 Právnická fakulta
Univerzita Karlova, Právnická fakulta, nám. Curieových 7, 116 40 Praha 1 tel. +420 221 005 111
http://www.gutenberg.org/ http://www.europeana.eu/ http://www.ebookeater.cz/ http://www.oapen.org/ http://openlibrary.org/