Červen 2015

Na každý měsíc roku 2015 Knihovna PF UK připravila různé akce, jejichž součástí byla i nová soutěžní otázka. Na všechny otázky bylo možné odpovídat v průběhu celého roku. Návštěvníci webu, kteří zodpověděli nejvíce soutěžních otázek (správně ty vědomostní), mohli získat zajímavé ceny. Informace o akcích na jednotlivé měsíce Roku bratří Čapků v Knihovně PF UK a soutěžní otázky bylo možné nalézt na webu knihovny.

Logo Roku bratří Čapků v Knihovně PF UK

ČERVEN 2015

Téma měsíce: Celý svět čte Povídání o pejskovi a kočičce

Veselá vyprávění o pejskovi a kočičce od Josefa Čapka těšila a těší již několik generací čtenářů. Autorův laskavý humor, jeho vcítění do dětského myšlení a krásný jazyk tvoří tuto knížku nesmrtelnou. A jelikož Povídání o pejskovi a kočičce vyšlo i v řadě různých zemí, můžeme říci, že celý svět čte tuto půvabnou knížku, a my jsme se vás o tom pokusili přesvědčit.

Víte, že?
 • již více než rok byl Josef Čapek otcem Alenky (30.4.1923 - 9.8.1971), když se rozhodl podělit se o své radosti a strasti s výchovou dcery s ostatními tatínky ve svém článku Otcové děvčátek.
 • když bylo Alence 6 let, věnoval Josef Čapek jí a všem dětem Povídání o pejskovi a kočičce. Od tohoto 1. vydání v roce 1929 vyšla knížka česky ve 29 vydáních (např. v nakladatelství Albatros 17 x), zatím naposledy byla vydána v nakladatelství Triáda v roce 2012.
 • knížka Povídání o pejskovi a kočičce nevychází pouze česky, ale je vydávána v nejrůznějších jazycích po celém světě. Vy můžete nahlédnout do 26 knih v 17 jazycích (a najdete zde "pejska a kočičku" např. v čínštině, japonštině, moldavštině, švédštině či tibetštině). Ukázky z knih jsou na webu knihovny, knížky byly i vystaveny ve vitríně před vstupem do knihovny. Děkujeme vnučce Josefa Čapka za zapůjčení tohoto unikátního souboru.
Víte, že?
 • knížku Povídání o pejskovi a kočičce četly a čtou i různé významné osobnosti:
 • básník František Halas (1901-1949) ve své vzpomínce Josef Čapek – staré dítě vzpomíná: „Miloval děti a na oplátku byl milován jimi. Bezdeché poslouchání jeho Povídání o pejskovi a kočičce bylo slávou, která se k němu horoucně dětsky drala a hrnula. Ta knížka blažila i velké, a když se mi po něm zasteskne, čítám si zrovna v ní, abych se potěšil tím, jak to s panem Čapkem, pejskem a kočičkou bylo“. (Jeden i druhý : vzpomínky na bratry Čapky. Hradec Králové : Kruh, 1988, s. 333).
 • při jedné ze svých návštěv České republiky (v roce 2009) dostal čtrnáctý dalajláma Tändzin Gjamccho (1935- ) neobvyklý dárek: knížku Povídání o pejskovi a kočičce v tibetštině. Věříme, že se mu líbila; i vy se můžete podívat na pejska a kočičku v tibetském jazyce na webu knihovny.

Dalajláma s knížkou Povídání o pejskovi a kočičce

 • zeptali jsme se prof. JUDr. Milana Damohorského, DrSc., proděkana pro zahraniční záležitosti Právnické fakulty UK, jaké má on zkušenosti s "pejskem a kočičkou". Zde je jeho odpověď: "Povídání o pejskovi a kočičce mi četli a  na obrázkách ukazovali rodiče už jako malému klukovi, i když si to už v detailu moc nepamatuji. Každopádně to dnes čtu naší starší šestileté dcerce Petře a té se to velmi líbí a chápe to, ačkoliv je viděla i v podobě hrané pohádky s panem Miroslavem Táborským a jeho ženou v divadélku nebo na DVD jako film se čtením tuším pana Högera. Myslím, že je neuvěřitelné a skvělé, že takové pohádky jsou jednoduché a srozumitelné všem a přetrvávají desetiletí a mnohé dětské generace. Pro mne bratři Čapkové představují absolutní špičku české, evropské i světové literatury, resp. malířství, kultury a hlavně slušnosti. Toho není nikdy dost, zvláště ve dnešní době."
 • Také děkan Právnické fakulty UK prof. JUDr. Jan Kuklík, DrSc. nám poslal kratičkou vzpomínku na jeho první setkání s knížkou Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce: "Knížku mi četl dědeček a zároveň mě seznámil i s Josefem Čapkem jako malířem a básníkem. Knížku mám dodnes schovanou a mám ji se vzpomínkou na dětství a dědečka spojenou."

Víte, že?
 • s pejskem a kočičkou Josefa Čapka se můžete setkat nejen v knize, ale doslova všude kolem sebe v nejrůznějších formách.
 • již v letech 1950-1951 režisér a výtvarník Eduard Hofman (1914-1987) zpracoval 6 příběhů pejska a kočičky pro animovaný film, který se stal záhy velmi oblíbeným a řada z vás ho jistě také viděla.
 • v roce 2000 vyšlo 5 příběhů pejska a kočičky jako audiokniha ve vydavatelství Supraphon v podání Karla Högera.
 • v současné době si můžete stáhnout Povídání o pejskovi a kočičce i jako e-knihu v různých formátech, např. na http://www.rajknih.cz.
 • v roce 2008 vyšla poštovní známka s nápisem Dětem – J. Čapek: Povídání o pejskovi a kočičce.

Poštovní známka s pejskem a kočičkou

 • podle této knížky vzniklo a vzniká pro děti i spousta profesionálních i amatérských divadelních představení, např. jednu verzi jste mohli shlédnout v Divadle Minor.
 • v řadě škol a knihoven v celé České republice si děti čtou příběhy pejska a kočičky, povídají si o nich, hrají divadlo nebo kreslí svou vlastní představu pejska a kočičky. Takto je např. nakreslili v rámci soutěže o nejkrásnější výkres děti ze Základní školy a Mateřské školy Lovčice.
Děti kreslí pejska a kočičku Děti kreslí pejska a kočičku Děti kreslí pejska a kočičku
SOUTĚŽNÍ OTÁZKA NA ČERVEN

Jak jste se seznámili s knížkou Povídání o pejskovi a kočičce? Soutěž již byla uzavřena, soutěžící si mohli vybírat z těchto odpovědí: Četli mi ji v dětství rodiče / prarodiče. Vlastní četbou. Ve škole, v knihovně. Při čtení dětem, vnoučatům. Znám jen film. Nečetl/a jsem, ale polepším se.

 
DÍLO JOSEFA ČAPKA - grafika
Detektivové. 1917-18, linořez Dívčí hlava. 1916, linořez Kaple a letící drak. 1908, dvoubarevný dřevořez
Josef Čapek: Detektivové Josef Čapek: Dívčí hlava Josef Čapek: Kaple a letící drak
Ptáci s květinovým košem. 1908, tříbarevný linořez Slunečnice v hoři. Ilustrace ke knize B. Reynka Rybí šupiny. 1920-21, linořez Děvče s kočkou. 1915-17, linořez
Josef Čapek: Ptáci s květinovým košem Josef Čapek: Slunečnice v hoři Josef Čapek: Děvče s kočkou
Nevěstka II. Ilustrace k Apollinairovu Pásmu. 1918-1919, linořez Dívka I. 1916-17, linořez Zima. 1918, linořez
Josef Čapek: Nevěstka II Josef Čapek: Dívka I Josef Čapek: Zima

 

Uložit jako PDF


Anketa

Anketa:

Zajímáte se o pozorování hvězd?
Ano, často vyrážím s dalekohledem a foťákem5 hlasujících
Je to dobrá kulisa pro rande40 hlasujících
Poznám maximálně Velký a Malý vůz75 hlasujících
Po pádu z kola / koloběžky nějaké hvězdičky vidím9 hlasujících
Myslíte těch fotbalových?15 hlasujících
Ne, vadí mi světelný smog13 hlasujících
Ne, sleduji pouze paragrafy69 hlasujících
Celkem hlasujících: 226
Kontaktní informace

Po-Pá   9.00 - 20.00 hod.
Sobota 9.00 - 16.00 hod.

Zasílat novinky emailem
   
cz en
Univerzita Karlova
© 2012-2016 Právnická fakulta
Univerzita Karlova, Právnická fakulta, nám. Curieových 7, 116 40 Praha 1 tel. +420 221 005 111
http://www.gutenberg.org/ http://www.europeana.eu/ http://www.ebookeater.cz/ http://www.oapen.org/ http://openlibrary.org/