Červen 2015

Na každý měsíc roku 2015 Knihovna PF UK připravila různé akce, jejichž součástí byla i nová soutěžní otázka. Na všechny otázky bylo možné odpovídat v průběhu celého roku. Návštěvníci webu, kteří zodpověděli nejvíce soutěžních otázek (správně ty vědomostní), mohli získat zajímavé ceny. Informace o akcích na jednotlivé měsíce Roku bratří Čapků v Knihovně PF UK a soutěžní otázky bylo možné nalézt na webu knihovny.

Logo Roku bratří Čapků v Knihovně PF UK

ČERVEN 2015

Téma měsíce: Celý svět čte Povídání o pejskovi a kočičce

Veselá vyprávění o pejskovi a kočičce od Josefa Čapka těšila a těší již několik generací čtenářů. Autorův laskavý humor, jeho vcítění do dětského myšlení a krásný jazyk tvoří tuto knížku nesmrtelnou. A jelikož Povídání o pejskovi a kočičce vyšlo i v řadě různých zemí, můžeme říci, že celý svět čte tuto půvabnou knížku, a my jsme se vás o tom pokusili přesvědčit.

Víte, že?
 • již více než rok byl Josef Čapek otcem Alenky (30.4.1923 - 9.8.1971), když se rozhodl podělit se o své radosti a strasti s výchovou dcery s ostatními tatínky ve svém článku Otcové děvčátek.
 • když bylo Alence 6 let, věnoval Josef Čapek jí a všem dětem Povídání o pejskovi a kočičce. Od tohoto 1. vydání v roce 1929 vyšla knížka česky ve 29 vydáních (např. v nakladatelství Albatros 17 x), zatím naposledy byla vydána v nakladatelství Triáda v roce 2012.
 • knížka Povídání o pejskovi a kočičce nevychází pouze česky, ale je vydávána v nejrůznějších jazycích po celém světě. Vy můžete nahlédnout do 26 knih v 17 jazycích (a najdete zde "pejska a kočičku" např. v čínštině, japonštině, moldavštině, švédštině či tibetštině). Ukázky z knih jsou na webu knihovny, knížky byly i vystaveny ve vitríně před vstupem do knihovny. Děkujeme vnučce Josefa Čapka za zapůjčení tohoto unikátního souboru.
Víte, že?
 • knížku Povídání o pejskovi a kočičce četly a čtou i různé významné osobnosti:
 • básník František Halas (1901-1949) ve své vzpomínce Josef Čapek – staré dítě vzpomíná: „Miloval děti a na oplátku byl milován jimi. Bezdeché poslouchání jeho Povídání o pejskovi a kočičce bylo slávou, která se k němu horoucně dětsky drala a hrnula. Ta knížka blažila i velké, a když se mi po něm zasteskne, čítám si zrovna v ní, abych se potěšil tím, jak to s panem Čapkem, pejskem a kočičkou bylo“. (Jeden i druhý : vzpomínky na bratry Čapky. Hradec Králové : Kruh, 1988, s. 333).
 • při jedné ze svých návštěv České republiky (v roce 2009) dostal čtrnáctý dalajláma Tändzin Gjamccho (1935- ) neobvyklý dárek: knížku Povídání o pejskovi a kočičce v tibetštině. Věříme, že se mu líbila; i vy se můžete podívat na pejska a kočičku v tibetském jazyce na webu knihovny.

Dalajláma s knížkou Povídání o pejskovi a kočičce

 • zeptali jsme se prof. JUDr. Milana Damohorského, DrSc., proděkana pro zahraniční záležitosti Právnické fakulty UK, jaké má on zkušenosti s "pejskem a kočičkou". Zde je jeho odpověď: "Povídání o pejskovi a kočičce mi četli a  na obrázkách ukazovali rodiče už jako malému klukovi, i když si to už v detailu moc nepamatuji. Každopádně to dnes čtu naší starší šestileté dcerce Petře a té se to velmi líbí a chápe to, ačkoliv je viděla i v podobě hrané pohádky s panem Miroslavem Táborským a jeho ženou v divadélku nebo na DVD jako film se čtením tuším pana Högera. Myslím, že je neuvěřitelné a skvělé, že takové pohádky jsou jednoduché a srozumitelné všem a přetrvávají desetiletí a mnohé dětské generace. Pro mne bratři Čapkové představují absolutní špičku české, evropské i světové literatury, resp. malířství, kultury a hlavně slušnosti. Toho není nikdy dost, zvláště ve dnešní době."
 • Také děkan Právnické fakulty UK prof. JUDr. Jan Kuklík, DrSc. nám poslal kratičkou vzpomínku na jeho první setkání s knížkou Josefa Čapka Povídání o pejskovi a kočičce: "Knížku mi četl dědeček a zároveň mě seznámil i s Josefem Čapkem jako malířem a básníkem. Knížku mám dodnes schovanou a mám ji se vzpomínkou na dětství a dědečka spojenou."

Víte, že?
 • s pejskem a kočičkou Josefa Čapka se můžete setkat nejen v knize, ale doslova všude kolem sebe v nejrůznějších formách.
 • již v letech 1950-1951 režisér a výtvarník Eduard Hofman (1914-1987) zpracoval 6 příběhů pejska a kočičky pro animovaný film, který se stal záhy velmi oblíbeným a řada z vás ho jistě také viděla.
 • v roce 2000 vyšlo 5 příběhů pejska a kočičky jako audiokniha ve vydavatelství Supraphon v podání Karla Högera.
 • v současné době si můžete stáhnout Povídání o pejskovi a kočičce i jako e-knihu v různých formátech, např. na http://www.rajknih.cz.
 • v roce 2008 vyšla poštovní známka s nápisem Dětem – J. Čapek: Povídání o pejskovi a kočičce.

Poštovní známka s pejskem a kočičkou

 • podle této knížky vzniklo a vzniká pro děti i spousta profesionálních i amatérských divadelních představení, např. jednu verzi jste mohli shlédnout v Divadle Minor.
 • v řadě škol a knihoven v celé České republice si děti čtou příběhy pejska a kočičky, povídají si o nich, hrají divadlo nebo kreslí svou vlastní představu pejska a kočičky. Takto je např. nakreslili v rámci soutěže o nejkrásnější výkres děti ze Základní školy a Mateřské školy Lovčice.
Děti kreslí pejska a kočičku Děti kreslí pejska a kočičku Děti kreslí pejska a kočičku
SOUTĚŽNÍ OTÁZKA NA ČERVEN

Jak jste se seznámili s knížkou Povídání o pejskovi a kočičce? Soutěž již byla uzavřena, soutěžící si mohli vybírat z těchto odpovědí: Četli mi ji v dětství rodiče / prarodiče. Vlastní četbou. Ve škole, v knihovně. Při čtení dětem, vnoučatům. Znám jen film. Nečetl/a jsem, ale polepším se.

 
DÍLO JOSEFA ČAPKA - grafika
Detektivové. 1917-18, linořez Dívčí hlava. 1916, linořez Kaple a letící drak. 1908, dvoubarevný dřevořez
Josef Čapek: Detektivové Josef Čapek: Dívčí hlava Josef Čapek: Kaple a letící drak
Ptáci s květinovým košem. 1908, tříbarevný linořez Slunečnice v hoři. Ilustrace ke knize B. Reynka Rybí šupiny. 1920-21, linořez Děvče s kočkou. 1915-17, linořez
Josef Čapek: Ptáci s květinovým košem Josef Čapek: Slunečnice v hoři Josef Čapek: Děvče s kočkou
Nevěstka II. Ilustrace k Apollinairovu Pásmu. 1918-1919, linořez Dívka I. 1916-17, linořez Zima. 1918, linořez
Josef Čapek: Nevěstka II Josef Čapek: Dívka I Josef Čapek: Zima

 

Uložit jako PDF


Anketa

Anketa:

Jak přispíváte k boji s globálním oteplováním?
Nelétám letadlem3 hlasujících
Omezuji jízdu autem6 hlasujících
Jím méně masa14 hlasujících
Kupuji lokální potraviny1 hlasujících
Používám méně plastů6 hlasujících
Třídím odpad44 hlasujících
Nijak, je mi zima39 hlasujících
Celkem hlasujících: 113
Kontaktní informace

Po-Pá   9.00 - 20.00 hod.
Sobota 9.00 - 16.00 hod.

Zasílat novinky emailem
   
cz en
Univerzita Karlova
© 2012-2016 Právnická fakulta
Univerzita Karlova, Právnická fakulta, nám. Curieových 7, 116 40 Praha 1 tel. +420 221 005 111
http://www.gutenberg.org/ http://www.europeana.eu/ http://www.ebookeater.cz/ http://www.oapen.org/ http://openlibrary.org/