REFORMÁTORKA MARIE TEREZIE - nová výstava nejen online

Dne 29. listopadu uplyne 240 let od smrti Marie Terezie (nar. 13. května 1717), a proto jsme pro vás připravili výstavu o reformách, které byly realizovány za jejího života. Marie Terezie žila celkem 63 let, během kterých 15 let válčila a v letech 1737 – 1756 porodila 16 dětí. Během její vlády byly provedeny vojenské, školské, právní, celní, měnové, správní a zdravotnické reformy po celé říši. Když Marie Terezie v roce 1780 umírala, byla díky těmto reformám její říše zcela jiná, než když nastupovala na trůn. Od státní správy, soudnictví, školství, postavení nevolníků až po hospodářství se v monarchii za čtyřicet let její vlády změnilo prakticky všechno. Smyslem těchto reforem bylo především zefektivnit správu říše.

Výstava je přístupná ONLINE, nyní si ji můžete prohlédnout také v originální velikosti. Více si o reformách Marie Terezie můžete přečíst v článku Proměna habsburské monarchie za vlády Marie Terezie.

Při přípravě výstavy jsme využili také digitalizovanou sbírku patentů a dalších právních textů naší knihovny, které jsou pro všechny zájemce volně k dispozici v Historické sbírce právních textů. Najdete tam např.: