Planetky

Planetky jsou malá tělesa obvykle nepravidelných tvarů s průměrem několika desítek metrů až několika set kilometrů. Dráhy většiny známých planetek leží mezi drahami Marsu a Jupiteru v tzv. hlavním pásu. První planetka byla objevena 1. ledna 1801.

V průběhu 200 let se vytvořila a ustálila pravidla označování a pojmenovávání asteroidů. Poté, co Minor Planet Center označí planetku jako těleso s velmi přesnou dráhou, má objevitel přednostní právo navrhnout pro ni jméno; svůj návrh doprovodí krátkým vysvětlením, tzv. citací. Jména posuzuje komise pro označování malých těles při International Astronomical Union. Tato komise stanovuje pravidla a je zodpovědná za pojmenování malých těles sluneční soustavy kromě měsíců planet. Komise může návrh jména a citaci pozměnit nebo dokonce odmítnout. Přijatá jména se zveřejněním v cirkulářích MPC stávají oficiálními.

Dne 22. srpna 1969 v Bergedorfu objevil astronom Luboš Kohoutek planetku 1931 a na jeho návrh ji pojmenovala Mezinárodní astronomická unie Čapek na památku Karla Čapka.

Planetka Čapek - osvědčení Planetka Čapek - parametry

Dne 27. září 1997 na Ondřejově objevil astronom Petr Pravec planetku 14976 a na jeho návrh ji pojmenovala Mezinárodní astronomická unie JosefČapek.

Planetka JosefČapek - osvědčení Planetka JosefČapek - parametry Planetka JosefČapek - citace

Dne 6. října 1997 na Ondřejově objevil astronom Petr Pravec planetku 15907 a na jeho návrh ji pojmenovala Mezinárodní astronomická unie Robot.

Planetka Robot - osvědčení Planetka Robot - parametry Planetka Robot - citace

 

 

 

Uložit jako PDF


Anketa

Anketa:

Jak se odměňujete (jste odměňováni) za úspěšně vykonané zkoušky?
Velkou oslavou s přáteli10 hlasujících
Peněžnímu dárku se nebráním4 hlasujících
Dopřeju si dlouhý "zimní" spánek31 hlasujících
Jdu si zaběhat2 hlasujících
Něco si koupím pro radost32 hlasujících
Vyrazím na exotický výlet2 hlasujících
Vrátím všechny knihy do knihovny7 hlasujících
Odměny neřeším15 hlasujících
Celkem hlasujících: 103
Kontaktní informace

Po-Pá   9.00 - 20.00 hod.
Sobota 9.00 - 16.00 hod.

Zasílat novinky emailem
   
cz en
Univerzita Karlova
© 2012-2016 Právnická fakulta
Univerzita Karlova, Právnická fakulta, nám. Curieových 7, 116 40 Praha 1 tel. +420 221 005 111
http://www.gutenberg.org/ http://www.europeana.eu/ http://www.ebookeater.cz/ http://www.oapen.org/ http://openlibrary.org/